Jakie tworzywa sztuczne stosuje się do produkcji opakowań na leki?
Praca w branży farmaceutycznej wiąże się z koniecznością przestrzegania wielu przepisów. Leki muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki, aby można było je bezpiecznie przechowywać czy transportować. Właśnie dlatego ważne jest, aby były pakowane w opakowania, które spełniają określone kryteria. Ich zadaniem jest między innymi zabezpieczenie substancji leczniczej przed rozkładem w wyniku procesów utleniania czy hydrolizy oraz zapewnienie jej stabilności. Dodatkowo opakowanie może też zawierać aplikator czy dozownik. Jakie tworzywa sztuczne są wykorzystywane do ich produkcji?
Dlaczego tworzywa sztuczne są wykorzystywane do produkcji opakowań do leków?
Odwiedzając aptekę, możemy zauważyć na przykład szklane butelki na lekarstwa, a także opakowania, które są wykonane z metalu czy porcelany. Oprócz tego wiele z nich jest zabezpieczone opakowaniami z tworzyw sztucznych, czyli plastikowych. Popularność tego rozwiązania wynika przede wszystkim z tego, że tworzywa sztuczne są lekkie i się nie tłuką. Dodatkowo można z nich formować pojemniki o różnych kształtach, które mogą być przezroczyste, a razie potrzeby można je łatwo zabarwić.
Z jakich tworzyw sztucznych najczęściej są produkowane opakowania na leki?
Możemy wyróżnić wiele tworzyw sztucznych, które są wykorzystywane do produkcji wkładek na ampułki czy innych elementów opakowań na leki. Jest to między innymi polietylen PE, który wyróżnia się odpornością na działanie kwasów, zasad czy rozpuszczalników i niskich temperatur. Polipropylen PP jest z kolei lekki i bezbarwny, a przy tym twardy. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w produkcji opakowań leków doustnych.
LDPE nadaje się dopakowania preparatów parenteralnych i do oczu, ponieważ nie zawiera dodatków. HDPE z kolei jest wykorzystywany do produkcji butelek, nakrętek, tłoków czy strzykawek. Kolejnym tworzywem sztucznym są poliwęglany PC. Ich zastosowanie jest mniej popularne z uwagi na stosunkowo wysoką cenę. Są odporne na działanie związków chemicznych i wysokie temperatury i znajdują zastosowanie głównie przy produkcji butelek, które wyróżniają się dużą przezroczystością i wytrzymałością mechaniczną.